ساختمان

خانهمقالاتساختمان
پرلیت منبسط یک عایق طبیعی

عایق سازی یکی از حوزه هایی است که در ارتباط با سکونت گاه ها سیر تکاملی مهمی را در سال های اخیر به خود دیده است. این پیشرفت حتی به جایی رسیده است که در صنعت ساختمان و نوسازی ها از عایق های طبیعی استفاده می شود. هرچند پرلیت منبسط نسبت به سایر مواد مورد استفاده کمتر شناخته شده است، اما بسیار کاربردی است. این ماده عمدتا در اتاق های زیر شیروانی و تراس ها مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه مسایل مربوط به اکولوژی و بوم شناختی مربوط به سکونت گاه ها حایز اهمیت است. بخصوص این موضوع در مورد عایق های خانگی دیده می شود که تعدادشان با آمدن محصولاتی جدید طی چند سال چند برابر شده است و گستره ی تولیداتی را که خود پیش از این جنس پوشال و پشم بوده است، تکمیل نموده است. یکی از این محصولات جدید پرلیت منبسط است. ماده ای که از سنگ آتشفشانی دانه بندی شده بدست می آید و در دمایی بالغ بر 1000 درجه ی سانتیگراد حرارت می بیند تا منبسط گردد.

این روش و ترکیب تولید باعث می شود تا ماده ای صد در صد طبیعی و معدنی بدست آید و بنابراین روشی متمایز از سایر شیوه های اکولوژیک مطرح شده در تولید حرارتی عایق ها باشد. بعلاوه پرلیت منبسط در برابر حمله ی حشرات و جوندگان و نیز در برابر گرما و آتش ماده ای مقاوم باشد.

عیب های مختلفی در رابطه با استفاده از پرلیت منبسط برشمرده شده است. مهمترین آنها ظرفیت جذب آب آن است. این ماده می تواند تا حدود پنج برابر حجم خود را ذخیره کند که نتیجه ی آن کاهش توانایی ویژگی عایق بودن آن است و بهمین علت با وزن جدیدی که کسب نموده است، سطحی را که در آن استفاده شده است ضعیف سازد. بهمین خاطر پیشنهاد می شود این عایق در محیطی بکار برود که در آن نشت آب وجود نداشته باشد. همچنین پرلیت طی سال ها برای تضمین کارایی خود مرتبا با ماده ی عایق دیگری ترکیب شده است تا توان حفظ حرارتیش بالاتر رود. روش دیگری نیز وجود دارد که طی آن از یک پوشش ضد آب استفاده می شود.

اجرای این روش ها پرلیت منبسط را بعنوان راه حلی موثر و کاملا سازگار با محیط زیست بکار می برد.

پرلیت ماده ای ایده آل برای ایجاد عایق در سقف های کاذب و اصلی است. این ماده می تواند به شکلی بی نقص بر روی تیرهای ساختمانی، سیم،کابل و لوله ها قرار گیرد و بنابراین از ایجاد اصطلاحا پل های حرارتی جلوگیری نماید. پرلیتی که با سیمان مخلوط می شود می تواند به راحتی بعنوان بتون و ملات های سبک وزن ساختمانی تهیه شود. همچنین پرلیت بهترین ماده برای استفاده در سازه های شناور بتنی و سیمانی، کف های چوبی، کف های کاشی کاری شده و بعلاوه خاک ریزی های تسطیح کننده بکار رود. سیستمهای انرژی و خطوط تغذیه مانند خطوط جریان برق، گرما، سیستم حرارتی کف پوش ها و لوله های آب بدون کوچکترین نقصی می توانند با عایق های پرلیتی پوشیده شوند. از حجمی با ضخامت 40میلی متر پرلیت می توان بسترهای شناوری از آسفالت، بتن، سیمان، تخته های چوب پرس شده، قطعات چوبی و … تهیه نمود.

ساختمان
ساختمان