پرلیت در ساختمان

پرلیت در ساختمان

در طی 60 سال گذشته، پرلیت منبسط شده در دنیا با توجه به سبکی فوق ‎العاده، مقاومت عالی در برابر انتقال حرارت، حریق و صدا در صنعت ساختمان در کاربرد‎های متعددی به صورت گسترده به کار گرفته شده است. از جمله کاربرد‎های پرلیت در صنعت ساختمان به موارد زیر می‎توان اشاره نمود:

* پانل‎های گچی

* صفحات گچی دیواری و سقفی (drywall)

* سنگ‎های مصنوعی سبک

* عایق‎های حرارتی پیش‎ساخته

* تایل‎های آکوستیک

* گل حفاری

* آجرهای نسوز

* اندود قیر و پرلیت

* سیمان پوزولانی

* به‎کارگیری در آسفالت و راه‎سازی

* قطعات پیش‎ساخته بتنی سبک

* بلوک‎ها و پانل‎های سیمانی سبک

* ملات‎های سبک

* پوشش‎های طرح‎دار (کنیتکس)

* شیب‎بندی کف‎ها و بام

* پلاستر‎های سیمانی و گچی

* پوشش‎های ضدحریق سازه‎های فلزی

* جدار میانی درب‎های نسوز و سردخانه‎ها

* عایق‎های مخازن دوجداره در پتروشیمی و نیروگاه‎ها

* جدار میانی گاوصندوق‎های نسوز

پرلیت در ساختمان

راه حلی ایده آل برای رفع مشکلات عایق سازی

یکی از اساسی ترین مشکلاتی که در ساختمان ها با آن مواجه می شویم بحث عایق سازی است.

ساختمان هایی که مشکلات مربوط به عایق بندی خود را حل کرده اند طول عمر بیشتری دارند چرا که در برابر تاثیرات زمان، خود را بادوام تر ساخته اند. پرلیت به لطف ویژگی های ممتاز خود عایقی ایده آل برای ساختمان ها است که به کمک آن می توانید طول عمر بنای خود را افزایش دهید.

محصولات مختلفی می توان از پرلیت منبسط تولید نمود که بعنوان عایق حرارتی استفاده می شوند. از جمله این محصولات گچ های پرلیتی آماده هستند که از لحاظ مواد ترکیبی خود متغیرند و از آن ها ملات هایی مقاوم در برابر نفوذ آب بدست می آید. کافی است آن ها را با آب مخلوط کرده و همان روشهای مرسوم را بکار ببرید. ساختمان هایی که این محصولات در آن ها مورد استفاده قرار گرفته است فضای زندگی راحت و سالمی را فراهم می کنند. کارایی این محصولات بخصوص در مکان های سرباز است که علاوه بر اینکه به عایق های حرارتی نیاز دارند، باید مکان هایی باشند که آب در آن ها نفوذ نمی کند. وجود چنین محصولات پرلیتی در پیکره ساختمان ها بدلیل ساختار پرمنفذی که دارند، علاوه بر این که آن ها را سبک تر می کند و اجازه می دهد تا نفس بکشند، در برابر نفوذ آب مقاوم تر می سازد در آن ها عایق های حرارتی و صوتی ایجاد می کند و همچنین کمک می کند تا در برابر حریق ایمن تر باشند. محصولات پرلیتی بعنوان سازه هایی غیر آلی نه تنها راه حلی بادوام و ماندگار برای ساختمان شما هستند، بلکه محصولاتی طبیعی و دوستدار محیط زیست می باشند که به آسانی در ساختمان ها می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

پرلیت در ساختمان
پرلیت در ساختمان
    گفت وگو با مهندس محمدعلی ملاک پور
    مدیر معادن شرکت عمران مومان چابهار