روف گاردن

خانهR&Dروف گاردن

تحقیق و توسعه عمران مومان چابهار

کاشت محصولات غذایی بر روی بام سبز (روف گاردن)

مالک یک فروشگاه خوار و بار در شیکاگو بدنبال آن بود تا یک محل کشت محصولات غذایی خانگی را بر روی پشت بام فروشگاه خود راه بیندازد. برای این کار و از آنجا که  نمی توانست وزن زیادی را به بام تحمیل کند، به سیستمی با حجم استفاده ی 80 تا 90 درصد پرلیت دست یافت. سیستمی که در محیط کشت غالب آن از پوشش پرلیتی استفاده شده است (یکصد میلیمتر یا چهار اینچ)

روف گاردن

استفاده از این نوع سیستم کشت خانگی محصولات غذایی علاوه بر این که باعث کاهش اثر پدیده هدر رفت حرارتی در ساختمان و جلوگیری از هرز آب ناشی از ایجاد آبهای سطحی حاصل از بارندگی می شود، طول عمر پوشش بام را نیز بیشتر می کند و همچنین محلی برای رشد و بوم جانوران و گیاهان می شود.

فرآیند کاشت:

در هر قسمت از بام که برای کشت در نظر گرفته می شود باید ابتدا یک لایه بافت گیاهی کشاورزی تشکیل شود تا جلوی نفوذ ریشه ی محصولات به درون سقف بام را بگیرد. سپس در میانه ی این لایه ی اولیه، پرلیت دانه بندی شده ی کشاورزی تا حدود 100 میلی متر (4 اینچ) به شکل پوششی با سطوح شیب دار ریخته می شود  که در پایین به لبه ای نازک ختم می شود. بر روی لایه ی پرلیتی کمپوست ارگانیک یا پوششی ترمیمی از خاک ریخته می شود. برای اینکه باد آن ها را پراکنده نکند، این بستر شکل گرفته باید به صورت مرطوب نگه داشته شود و یا اینکه از آن تا ریشه دار شدن و رسیدن به رشد مناسب گیاهان محافظت گردد. در مرحله ی اول گیاهانی مثل شبدر و بنشن ها کاشته شدند که سطح زمینه را می پوشانند و تثبیت کننده ی نیتروژن هستند. در این روش که نیازی به خاک ورزی و شخم خاک ندارد، بعدا در میانه ی همین شبدرها گونه های متنوع سبزی ها، علف ها، دانه ها و گلهای دیگری کاشته می شود. مالک فروشگاه با موفقیت روش خود را تکمیل کرد. در مجموع او با استفاده از چنین درصد بالایی از پرلیت در پشت بام به نتایج زیر نیز دست یافت:

  • کاشت گیاه
  • رسیدن به یک عایق سبک وزن بر روی بام
  • حفظ آب
  • پیدا کردن روش کاشتی مقرون به صرفه
  • روشی با هزینه پایین نگهداری
  • استفاده ی خلاقانه از فضا
  • ایجاد منابع محلی تامین غذا
  • بهبود بهره وری در تولید محصولات غذایی

مزیت دیگر چنین سیستم رویشی این است که فرد می تواند محصولات را برداشت کند و در فروشگاه پایین باغچه ی پشت بامش و یا در بازار محلی کشاورزان به فروش برساند.

اخیرا طی تحقیقی در مرکز باغ گیاه شناسی گل های خودروی Lady Bird Johnson در آستین تگزاس نشان داده شده است که ترکیب انتخاب شده بر روی این بام از لحاظ عایق حرارتی و حفظ آب در پدیده های بارانی، حداکثر تاثیر را دارد. در صورت نیاز بیشتر می توان از آبیاری قطره ای، آب پاش های متعارف یا آبیاری دستی استفاده کرد.

در مورد پرلیت:

پرلیت یک ماده ی معدنی آتشفشانی است که وقتی حرارت می بیند مانند پاپ کورن افزایش حجم پیدا می کند و منبسط می شود. پرلیت باغبانی در هر متر مکعب تنها 65 تا 130 کیلوگرم وزن دارد (4 تا 8 پوند در هر فوت مکعب). وقتی که از پرلیت در روف گاردن یا بام سبز خود استفاده می کنید به منظور تعیین و برآورد نیازهای تقویت کننده ی ساختاری، یک وزن اشباع شده ی 300 تا 520 کیلوگرم بر متر مکعب (16 تا 32 پوند بر فوت مکعب)را باید در محاسبه خود بگنجانید. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پرلیت باغبانی به تولید کنندگان محلی پرلیت مراجعه کنید و برای پیدا کردن لیست عرضه کنندگان پرلیت به وبسایت انستیتو پرلیت سر بزنید.

روف گاردن

چغندر برگی کاشته شده در میان شبدرهایی که در محیط ترک شده اند.