پرلیت چیست؟

خانهR&Dپرلیت چیست؟

پرلیت چیست؟

پرلیت نوعی سنگ آتشفشانی با ترکیب سیلیکات آلومینیوم است که دارای آب ماگمایی می باشد. از ویژگی های این سنگ این است که در اثر حرارت بالا (800-1200 درجه سانتی گراد) به سرعت منبسط شده و بسته به نوع ترکیب سنگ اولیه، از 10 تا 20 برابر افزایش حجم یافته و به ماده ای با چگالی بسیار پایین تبدیل می شود.

براساس آمار منتشر شده از سوي انستيتو جهاني پرليت، مصرف پرليت منبسط شامل سه رده اصلی ساختمانی، کشاورزی و صنعتی است و با داشتن بیش از 300 نوع کاربرد، متنوع‎ ترین مصرف را در میان انواع مواد معدنی به خود اختصاص داده است.

324234

خصوصیات پرلیت:

پرلیت با جذب سريع آب و حفظ آن، بازده جذب آب ناشي از بارندگي­هاي پراكنده را بالا برده و در صورت آبياري خاك، فواصل آبياري را نيز افزايش مي‌دهد. مقدار اين افزايش به چگالي ظاهري خاك، ساختمان خاك، فشردگي خاك، بافت خاك و ميزان تبخير و تعرق آب ، آب و هواي منطقه و ميزان مصرف پرلیت در خاك، بستگي دارد. استفاده از پرلیت در كاشت نشاء و نهال، تنش­هاي رطوبتي را از بين برده و به سازگاري نباتات كاشته شده با محيط كمك مي‌نمايد. اين کانی همچنين مي­تواند از نوسانات دمايي خاك بكاهد.

با توجه به  pH خنثي پرلیت كه بين 6 تا 7 است، اثر سوء بر خاك نداشته و هيچ­گونه سميتي نيز ندارد، از اين‎رو تغيير قابل ملاحظه­اي در قليایي يا اسيديته محيط کشت ايجاد نمي­کند. علاوه بر نگهداري آب، پرلیت به علت تغيير حجم مداوم (انبساط به هنگام تورم و انقباض به هنگام از دست دادن آب) ميزان هوا را در خاك افزايش مي‌دهد.

پرلیت ماده­اي بي بو، از نظر شيميايي خنثي و از نظر وزني سبک مي­باشد. پرليت کشاورزي و باغباني در ترکيب با بيشتر تقويت کننده­های آلي از جمله کودهاي حيواني وگياهي، پوسته يا خاک اره استفاده مي‎شود و در اندازه­هاي مختلفي موجود است. دامنه وسيع سايز ذرات به ما امکان مي­دهد تا خاک را براي رشد انواع بسيار مختلفي از گياهان، در تمامي مراحل رشد آنها از تکثير درمحيط‎هاي کوچک تا شا‌سي‎هاي بزرگ سازگار نمایيم. در نهايت با استفاده از پرلیت ‎‎‎مي‎توان سطح كشت را بالا برد و از هدر رفتن آب و آبشويي مواد غذايي تا حد زيادي جلوگيري كرد.

آنالیز شیمیایی پرلیت:

80-60 درصد

SiO2

2-0 درصد

CaO

16-12 درصد

Al2O3

1-0 درصد

MgO

1-0 درصد

TiO2

10-5 درصد

Na2O

1-0 درصد

Fe2O3

5-2 درصد

K2O

آنالیز فیزیکی پرلیت:

ضریب رسانایی حرارتی

(0,050 W/(m*K

دانه بندی

mm 0-6

چگالی ظاهری

85 kg/m³ +20%

چگالی مطلق

g/cm³ 2/0 – 2/2

قابلیت فشار پذیری

0,01MN/m²

قابلیت حرارت پذیری

-250°C – 800°C

میزان اشتعال پذیری

غیر قابل اشتعال

نقطه ذوب

1400°C

ترکیبات آلی

کمتر از 1/0 درصد وزن

شکل

دانه

رنگ

سفید، خاکستری-سفید

تقلیل وزن حرارتی

کمتر از یک درصد وزن

مقدار PH

~7

درصد رطوبت تعادلی

کمتر از 5/1 درصد وزن

پرلیت؛ ماده ی هزار چهره در تکنولوژی نوین
زمين شناسى: اكتشاف، بهره بردارى، فرآورى و گسترش آن در ايران و جهان
پرلیت چیست؟
    گفت وگو با مهندس محمدعلی ملاک پور
    مدیر معادن شرکت عمران مومان چابهار